Historie klubu

Předvznik

Zní to sice velice zvláštně, ale tento termín je zde na místě, neboť náš klub vlastně existoval již dříve. Dva vysokoškoláci z jihočeského softbalového oddílu Pikes - Tomáš Kučera a Petr Marek - se už v roce 1994 rozhodli založit vlastní vysokoškolský oddíl Storks ČB pod sportovním klubem Slavia Pedagogická Fakulta České Budějovice. Přes mnoho problémů, které s sebou takový krok přináší, dokázali dát dohromady vynikající partu spoluhráčů, která si jistě bude dlouho pamatovat softbalovou sezonu 1994-95.

Vznik

Myšlenka vzniku Vlašimského oddílu softbalu byla ustavena zkušeností v Jihočeské lize a hráčským základem, který byl položen už dříve při vzájemných tzv. bejzbolových mačích na různých vlašimských hřištích. U zrodu stáli dva navrátilci z Jižních Čech, již dříve zmiňovaný a nyní již promovaný Mgr.Tomáš Kučera a Josef Horálek, který hrál za Pikes České Budějovice po dobu své vojenské služby.

Během podzimu1996 a jara 1997 se začalo scházet několik nadšenců pravidelně na jakési předchůdce tréninků. Konečně na úterý 16.září 1997 od 17 hodin byl vypsán NÁBOR do nově vznikajícího baseball-softballového klubu. Vybavení pro první setkání se softbalem laskavě poskytla Obchodní akademie Vlašim. Další materiální zázemí vytvořili zakládající členové klubu ze svých fondů. Nábor vytvořil klubu slušný hráčský základ, a tak začaly mít naše setkání konečně podobu skutečného tréningu. Samozřejmě jsme si nemohli nechat ujít návštěvu utkání z finále I. České softbalové ligy mužů Čechie BVB vs Chomutov, abychom načerpali motivaci do zimní přípravy.

Od 4.listopadu došlo ke změně prostředí. Vybrali jsme nejvhodnější tělocvičnu, tj. takovou, kterou pokud možno nezničíme, a začali konečně s přípravou na následující rok zápasů v soutěži. Útočiště nám poskytla ZŠ Sídliště ve Vlašimi.

Ještě 23. listopadu 1997 jsme prověřili výkonnostní vzestup na středoškolském turnaji v Benešově, kam jsme byli přizváni ke hře a pro prezentaci softbalu. Mezi školami Gymnázium Benešov, ISŠT Benešov a Zemědělským učilištěm Benešov jsme se zařadili hned za favorita turnaje ZemU Benešov.

Fyzický vznik pak doplnil i vznik právnického subjektu SC Storks Vlašim nezbytný pro finanční zajištění klubu, k němuž došlo ve Vlašimi 27.1.1998. Vedení klubu tehdy tvořil předseda Mgr. Tomáš Kučera a jeho zástupce Josef Horálek, kteří stvrdili založení klubu svým podpisem.

Domácí Hosté 1.zápas 2.zápas
Storks Vlašim Iuridica B 5:37 11:26
CD Praha Storks Vlašim 18:2 16:6
Storks Vlašim Fat Flyes 24:41 9:34
Storks Vlašim Medicina B 8:28 14:29
Storks Vlašim Týnec n.L. 40:13 30:29
Storks Vlašim Radotín B výhra prohra
Storks Vlašim FEL C 10:7 3:23
Storks Vlašim Příbram B 5:22 8:16
Kladno B Storks Vlašim 22:5 23:3
Storks Vlašim Podolí Bobr 31:13 31:6
Tsunami Storks Vlašim 19:15 18:19
PV C Storks Vlašim 23:15 22:6

První sezona

II.třída mužů 1998

Vyzbrojeni novými posilami z dalších náborů proběhnuvších během zimní a jarní přípravy, vyrazili jsme 25.4.1998 do boje s prvním naším soupeřem SC Iuridica B Praha. Ve svém prvním utkání jsme nastoupili lehce nervozní, navíc výkon týmu poznamenal problematický nadhoz, který zápolil o strike. Nakonec však tento a i ostatní zápasy zanechaly krásné vzpomínky. Přes tak krátkou přípravu většiny hráčů (znají softball teprve rok) se nám podařilo vyhrát pět zápasů a navíc nám dvě výhry spadly samy do klína.

Výsledkem je uvedený výsledkový souhrn.

První sezonu jsme se se šesti výhrami umístili na 11.místě z 13 účastníků, což pro nás bylo vzhledem k pouhé roční zkušenosti s tímto sportem u většiny hráčů čestné umístění.

”Baseballový den” 1998

Na závěr sezony 1998 uspořádal náš klub ještě baseballový den. Baseballový proto, aby si ve Vlašimi nemysleli, že se chystáme na softtenis. Nejdříve došlo k slavnostnímu předání cen pro nejlepší hráče:

Po předání cen jsme sehráli přátelské utkání s týmem složeným z hráčů A i B týmů klubu Iuridica Praha. Soupeř prokázal svoji příslušnost do vyšší soutěže a zvítězil.

Na závěr se na již dost rozbahněném terénu (několik předchozích dní pršelo) sešlo pár zástupců veřejnosti a zahráli jsme si improvizovanou hru na téma softball.

Historie hřiště a přechod pod T.J. Sokol Vlašim

Počátky týmu se váží k TJ Spartak Vlašim, který disponoval fotbalovými hřišti ve Vlašimi. Začínali jsme na "tréninkovém" fotbalovém hřišti na Lukách a odpaly pravých pálkařů lovili ve stráni nad hřištěm. Po první sezoně nám však učarovala dlouhodobě pouze rekreačně využívaná plocha TJ Spartak pod takzvanou vlašimskou sokolovnou. Původně sokolské cvičiště s hledištěm se stalo během jara naším novým hřištěm pro další sezony. V následujícím roce se pak stalo hřiště restituovaným majetkem T.J. Sokol Vlašim, k němuž jsme se také po roce váhání přidali a v němž působíme jako oddíl dodnes.

Junioři 2001

V roce 2001 jsme po dobrých zkušenostech s vlašimskými středními školami zavítali take na základní školy s ukázkami softbalu. Na základní škole Vorlina jsme položili základ mládežnického týmu, který se pak podařilo doplnit z ostatních vlašimských základních škol. Bohužel do následující sezony někteří překročili potřebnou věkovou hranici, a tak v roce 2002 vstupoval tým do soutěže juniorů s převážně kadetským obsazením. Tým se nepodařilo v průběhu dvou let patřičně doplnit, a tak se na podzim roku 2003 po odchodu vlašimských žáků na střední školy mimo Vlašim rozpadl. V následující sezoně tedy mladíci doplnili tým mužů a v současné době již atakují přední příčky týmových statistik.

Ženy v oddíle

V roce 1998 jsme začínali jako mužský tým, ženami pouze podporovaný u zápisu. Během roku se k nám přidala levoruká Petra Kaucká, ale pouze na půl sezony. Teprve v roce 2004 jsme ohlásili nábor dívek. Ohlas však nebyl až tak velký, a tak se stále pohybujeme na úrovni mužských soutěží, kde dívky dostávají v některých utkáních příležitost si zahrát.