01. Základní informace
S pojmem „krize“ se často setkáváme v souvislosti s řešením nejrůznějších problémů každodenního života, nicméně ne každá mimořádná, výjimečná životní událost je krizovou situací dle platné legislativy.
Krizové řízení je souhrn řídících činností věcně příslušných orgánů zaměřených na analýzu a vyhodnocení bezpečnostních rizik, plánování, organizování, realizaci a kontrolu činností prováděných v souvislosti s řešením krizové situace. Krizové řízení je nedílnou součástí řízení státu, organizace či jiné instituce, které mají zájem na svém rozvoji.
Cílem je předcházet vzniku možných kritických situací, zajistit přípravu a zvládnutí možných kritických situací v rámci vlastní působnosti orgánu krizového řízení a plnění opatření a úkolů uložených vyššími orgány krizového řízení, nastartovat obnovu a další rozvoj území.
02. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
03. Orgány krizového řízení
Orgány krizového řízení jsou věcně příslušné orgány, které zabezpečují analýzu a hodnocení možných ohrožení, plánování, organizování a realizaci a kontrolu činností prováděných v souvislosti s přípravou na řešení a s řešením krizových situací. Podle zákona č. 240/2000 Sb. o krizovém řízení v platném znění, jsou orgány krizového řízení:
- Vláda
- Ministerstva a jiné ústřední správní úřady
- Česká národní banka
- Orgány kraje a další orgány s působností na území kraje
- Orgány obce s rozšířenou působností (starosta ORP, obecní úřad)
- Orgány obce (starosta obce, obecné úřad)
04. Starosta obce s rozšířenou působností Vlašim (dále jen ORP Vlašim)
- Zajišťuje připravenost správního obvodu ORP na řešení krizových situací; ostatní orgány ORP se na této připravenosti podílejí.
- Řídí a kontroluje přípravná opatření, činnosti k řešení krizových situací a činnosti ke zmírnění jejich následků prováděná územními správními úřady s působností ve správním obvodu ORP, orgány obcí, právnickými osobami a fyzickými osobami ve správním obvodu ORP.
Za tímto účelem:
- zřizuje a řídí Bezpečnostní radu ORP Vlašim pro území správního obvodu ORP, BR ORP je poradním orgánem zřizovatele
- organizuje přípravu správního obvodu ORP na krizové situace a podílí se na jejich řešení,
- schvaluje po projednání v Bezpečnostní radě ORP Vlašim krizový plán ORP.
Starosta obce s rozšířenou působností Vlašim dále:
zřizuje a řídí Krizový štáb ORP Vlašim pro území správního obvodu ORP, který je pracovním orgánem zřizovatele pro řešení krizových situací. Hlavní pracoviště krizového štábu ORP Vlašim se nachází v budově Městského úřadu Vlašim, Jana Masaryka 302, 258 01 Vlašim.
- krizový štáb ORP Vlašim je současně krizovým štábem pro území správního obvodu města Vlašim,
- zajišťuje za krizové situace provedení stanovených krizových opatření v podmínkách správního obvodu ORP; správní úřady se sídlem na území správního obvodu ORP a právnické a podnikající fyzické osoby jsou povinny stanovená krizová opatření splnit,
- plní úkoly stanovené hejtmanem a orgány krizového řízení při přípravě na krizové situace a při jejich řešení,
- odpovídá za využívání informačních a komunikačních prostředků a pomůcek krizového řízení určených Ministerstvem vnitra ČR.
05. V době krizového stavu starosta města Vlašim ve správním obvodu města
- zabezpečuje varování a informování osob nacházejících se na území města před hrozícím nebezpečím a vyrozumění orgánů krizového řízení, pokud tak již neučinil hasičský záchranný sbor kraje,
- nařizuje a organizuje evakuaci osob z ohroženého území města,
- organizuje činnost města v podmínkách nouzového přežití obyvatelstva,
- zajišťuje organizaci dalších opatření nezbytných pro řešení krizové situace.
Činnost Městského úřadu Vlašim je v oblasti krizového řízení zaměřena především na plnění úkolů státní správy v přenesené působnosti obce s rozšířenou působností (ORP) na úseku krizového plánování, přípravy na činnost při krizových situacích a branné politiky státu. Při této činnosti úzce spolupracuje se základními i ostatními složkami integrovaného záchranného systému (IZS) včetně Armády České republiky (AČR), spolupráce na úseku havarijní a krizové připravenosti s právnickými a fyzickými osobami. Náklady na provedení krizových opatření hradí město Vlašim ze svého městského rozpočtu.
Neočekávané situace mohou ohrozit životy, zdraví obyvatel a způsobit velké materiální škody. Z tohoto důvodu je mít základní povědomí o možnostech ohrožení a o způsobech, jak těmto ohrožením předcházet, jak se při mimořádných událostech zachovat a jakým způsobem chránit svůj život, zdraví, majetek, pomoci druhým.
Ničivé následky mohou být minimalizovány účinnými opatřeními a připraveností záchranných složek i občanů.