Dětské oddíly v Podblanickém ekocentru

V novém školním roce rozšiřuje Podblanické ekocentrum svou nabídku kroužků pro děti. Od září mohou děti navštěvovat nejen ZOOkroužek, ale také nový badatelský kroužek a polytechnický kroužek. Níže Vás seznámíme zejména s obsahem nově vznikajících kroužků pro děti.

 

Badatelský kroužek

Motto kroužku: „Muž, který jde sám, může začít dnes; ale ten, kdo cestuje s jiným, musí počkat, dokud ten druhý není připraven.“ (Henry David Thoreau)

Kroužek je zaměřen na poznávání naší přírody a kultury nejen v Kraji blanických rytířů, ale i v dalších koutech České republiky. Je určen všem zájemcům ve věku od 12 do 15 let, kteří se nespokojí jen s pasivním vstřebáváním podnětů z okolí, ale jsou ochotní se na své cestě spojit dohromady, opustit komfortní zónu a také pro své zážitky udělat někdy i něco navíc.

V rámci činnosti kroužku se budeme scházet dvakrát za měsíc, a to vždy ve čtvrtek odpoledne (přesný čas bude domluven na první schůzce). V průběhu školního roku tak proběhne celkem 20 schůzek, na kterých se budeme věnovat rozličným badatelským postupům a technikám, které nám umožní se podívat na svět kolem nás trochu jiným pohledem. Mimo to si také osvojíme základní dovednosti pro pobyt a pohyb v naší přírodě.

V neposlední řadě budeme plánovat společné výpravy. Jednou měsíčně bude na klasickou schůzku navazovat víkendová výprava na blízké i vzdálenější badatelsky zajímavé lokality v naší republice. Společně budeme poznávat jedinečnost chráněných území, tajemství starých lomů, kouzla rovin i hloubku našich původních lesů. V našem hledáčku budou vystupovat cíle jako Třeboňská pánev a Moravská Sahara. Budeme mířit do nejzachovalejší nivy v republice, podíváme se na kvalitu vody z nejvydatnějších pramenů u nás, budeme hledat skalní sruby labské pánve, pokusíme se najít společné vlastnosti luhů labských, i těch patřících k Moravské Amazonii. Konkrétní cíle našich výprav budeme plánovat společně vždy s předstihem na pravidelných schůzkách. Naučíme se ovládat kánoe, na našich cestách se neobejdeme bez dobře zabaleného batohu, ale co nám nesmí nikdy chybět, je nadšení a touha jít dál. Pokud chcete jít dál, ale ještě chcete zjistit více, rád vám odpoví vedoucí kroužku Mgr. Tomáš Potfaj na e-mailu: tomas.potfaj@csop.cz.

 

Polytechnický kroužek

Motto kroužku: „Kdo nic nedělá, tak sice nic nezkazí, ale smyslem života je neustále se učit ze svých chyb a růst!“

Na kroužku nebudeme růst jen my, ale hlavně pod našima rukama budou vyrůstat nové výrobky ze dřeva, vosku, sádry a dalších materiálů. Nezapomeneme vyrábět předměty na pomoc volně žijícím zvířatům, která musíme předtím dokonale poznat. Zájemci ve věku od 8 do 12 let se tak naučí nejen pracovat s ručním nářadím, ale také zajímavosti ze světa zvířat. Místem setkávání bude venkovní polytechnická učebna, kde bude k dispozici každému pracovní stůl a nářadí. V zimě se naše činnost přesune do prostor klubovny ekocentra, kde se zaměříme na vyrábění mimo dílnu. Takovou dílnou není pouze garáž, ale také kuchyně nebo místo, kde maminky opravují roztrhané kalhoty.

Setkávání zájemců o vyrábění bude každé pondělí od 15.30 do 17.00 hodin, přičemž první informační schůzka bude 7. září 2020 v Podblanickém ekocentru.

Chcete-li si něco vyrobit, pověsit si vlastnoručně vyrobenou budku nebo hmyzí hotel, zahrát si divadlo s originální loutkou, vyřezat si domino, pak právě pro vás je určen tento kroužek, na kterém necháme růst naše polytechnické dovednosti. V případě dotazů kontaktujte vedoucího kroužku Jiřího Pavelku na e-mailu: jiri.pavelka@csop.cz.

 

ZOOkroužek

Motto kroužku: „Vlka se bát nemusíme, když ho dobře pochopíme.“

Kroužek se bude konat v prostředí plném zvířat, v nejmenší zoologické zahradě u nás v republice. Během schůzek kroužku se budeme potkávat se zvířaty v paraZOO. Poznáme, co vše obnáší péče o zvíře v zoologické zahradě, jak se ke zvířatům v zoo správně chovat, a nakonec jak taková zoo vůbec funguje.

Ale zvířata v zoologické zahradě nebudou vše, co nás bude zajímat. Postupně budeme objevovat vše, co kolem nás leze, plave, běhá, anebo léta. A samozřejmě, jak se všemi tvory z přírody vycházet dobře a pomáhat jim.

Kroužek je určen pro zvídavé zoology od věku 8 do 15 let, které se zvířat nebojí. Divoká zvířata budou všude kolem nás. Schůzky se pravidelně budou konat každé úterý od 16.30 do 18.00 hodin v paraZOO Vlašim. Kapacita kroužku je omezená. V případě zájmu kontaktujte vedoucího kroužku Mgr. Martina Hůlku na e-mailu: martin.hulka@csop.cz.

 

T. Potfaj, J. Pavelka a M. Hůlka, Podblanické ekocentrum

publikováno 14.6.2020
Badatelský kroužek Polytechnický kroužek ZOOkroužek