Pozorování na hvězdárně ve Vlašimi

Od května se každý pátek večer koná na vlašimské hvězdárně pozorování s výkladem pro veřejnost. Stejně tak tomu bylo i tento pátek. Na pozorování si našlo cestu deset lidí, což byl ideální počet pro výklad v kopuli hvězdárny.

Hned na začátku se návštěvníci dostali do kopule. Zde si mohli prohlédnout dalekohledy, k nim dostali vysvětlení, jak fungují a díky čemu můžeme pozorovat vzdálená vesmírná tělesa. Dále byl vysvětlen navigační systém přes počítač, který umožňuje rychlé vyhledání objektu na obloze. Předvedeno bylo i otáčení střechy kopule.

Poté se přítomní přesunuli ven před hvězdárnu, kde průvodci přichystali ve Vlašimi nový mobilní zrcadlový dalekohled Celestron. Ačkoliv nebe nad Vlašimí zrovna pozorování nepřálo, jedna planeta byla přeci jen vidět. Byl to Jupiter, který je od Země vzdálen zhruba 600 milionů kilometrů. Společně s ním byly vidět i některé jeho měsíce.

Akce pro veřejnost na hvězdárně ve Vlašimi budou probíhat každý pátek večer až do konce září. Ovšem po telefonické domluvě lze hvězdárnu navštívit i mimo otevírací dobu.

publikováno 17.8.2017
vlasim hvezdarna vlasim hvezdarna vlasim hvezdarna vlasim hvezdarna