Šachisté Vlašimi udrželi 1. ligu!

Po více než tříměsíční přestávce, způsobené pandemií koronaviru, se během druhého červnového víkendu rozeběhly dohrávky dlouhodobých soutěží šachových družstev. A Vlašimi se v nich hodně dařilo.

V západní skupině 1. ligy byli šachisté TJ Spartak Vlašim po devíti odehraných kolech na prvním sestupovém 10. místě. K záchraně této soutěže to tedy chtělo v závěrečných dvou zápasech minimálně jednou vyhrát, ani to ale nemuselo stačit, úplnou jistotu dávala jen dvě vítězství. A podařilo se!  

Sobotní zápas s Neratovicemi ve vlašimském Sporthotelu trval téměř 6,5 hodiny a nakonec ho výhrou nad zkušeným velmistrem Petrem Veličkou za stavu 3,5:3,5 ve 128tahovém maratonu rozhodl domácí lídr Jiří Rýdl. Velmi cenný skalp si připsal také Martin Horák na druhé šachovnici, když si přesvědčivě poradil s druhým velmistrem v sestavě hostů, Vítězslavem Rašíkem.

V neděli Vlašimští zajížděli do Prahy, kde je čekala tamní OAZA. Utkání bylo opět velmi dramatické a za stavu 3:3 ho ve prospěch hostů výhrami v divokých pozicích rozhodli Nela Pýchová a teprve 14letý benjamínek týmu Jakub Vojta.

Vzhledem k zaváhání konkurentů zisk 6 bodů katapultoval Vlašim až do první poloviny tabulky, konkrétně na 6. místo. Pro nejmladší tým v soutěži, složený téměř výhradně z vlastních odchovanců a bez profesionálních hráčů, je to velký úspěch a druhý nejlepší výsledek v historii oddílu. V průběhu celé sezony se na něm podíleli Jiří Rýdl, Martin Horák, Ondřej Mejzlík, Robin Hrdina, Tomáš Vojta, Nela Pýchová, Jakub Voříšek, Rudolf Jun, Jakub Vojta, David Zvára, Ivo Hradecký, Patrik Pýcha, Ondřej Matějovský a Stanislav Vávra.

 

tab sachy

 

Pozadu nezůstala ani nastupující generace. Dorosteneckému družstvu TJ Spartak Vlašim B se totiž pod vedením trenéra Lukáše Filipa povedlo vyhrát krajský přebor a po loňském sestupu se tak tým vrací do prestižní 1. ligy mládeže. Ve finálovém turnaji v Čelákovicích sice chyběla jedna z hlavních opor základní skupiny Michael Stein, přesto se díky bojovným výkonům podařilo vlašimské rezervě nechat za sebou všechny soupeře – Čelákovice, Řevnice i Bakov nad Jizerou. Pod tento výrazný úspěch se podepsali: Kryštof Křížek, Petra Píšová, Štěpán Filip, Jan Veselý, Filip Kůra a Vojtěch Vopálka.

Zbývající soutěže, 2. liga dospělých a Extraliga mládeže, se budou dohrávat až po uzávěrce aktuálního čísla Zpravodaje. Za všechny vlašimské šachisty tak tímto všem čtenářům přeji hezké léto!

Ondřej Matějovský

 

Popisky k foto:

1) Úspěšná sestava po zápase v Praze. Zleva: Jakub Vojta, Robin Hrdina, Nela Pýchová, Jiří Rý-dl, Tomáš Vojta, Ondřej Mejzlík, Jakub Voříšek a Martin Horák. Foto: Blanka Voříšková.

2) Vítězové KP mládeže. Přední řada (zleva): Štěpán Filip, Filip Kůra, Petra Píšová a Vojtěch Vo-pálka; zadní řada: Jan Veselý, Kryštof Křížek a trenér Lukáš Filip. Foto: Zuzana Moudrá. 

publikováno 16.6.2020
sachy1 sachy2