Školka v čase koronaviru

Máme za sebou zvláštní (a doufejme, že se nebude opakovat) období - epidemie koronaviru COVID-19 zasáhla do našich životů a na několik měsíců převrátila všechno vzhůru nohama. 

 

MS

 

Fáze 1- příprava. 
Než vypukla karanténní opatření, nikdo vlastně pořádně nevěděl, co se děje. Tento zmatek, nové informace i dezinformace velmi silně vnímaly i děti. Proto jsme hned od začátku zvolili taktiku „poznej svého nepřítele“ a povídali si, co to virus vlastně je, jaké viry známe, co s naším tělem dělají a jak se jim můžeme účinně bránit. Opakovali jsme si zásady osobní hygieny a upevňovali hygienické návyky. Byly jsme velmi, velmi překvapené, kolik informací o situaci měly děti z domova a z televize, pomáhaly jsme jim v jejich utřídění, aby výsledkem bylo dítě ostražité, ne však vystrašené, klidné a ne vyplašené. Snad se nám to povedlo.

Fáze 2- karanténa. 
Ani v karanténě se život MŠ Sedmikráska nezastavil. Děti sice ve školce fyzicky přítomny nebyly, o spojení se však postarala technika. Naše školní FB skupina, kterou využíváme během celého školního roku, se rozjela naplno a fotografické i obrázkové vzkazy dětí dětem bylo radost sledovat. Děti zde také nacházely zábavné vzdělávací úkoly od paní učitelky a proběhlo několik velmi milých videosetkání. Ale aby to nebylo jenom o technice, děti si mohly samy vyzvednout omalovánky, logické hádanky, vystřihovánky a skládačky v pravidelně doplňované a obnovované složce v Knihobudce na domašínském náměstí. 

Fáze 3- současnost. 
Rozvolňování opatření umožnilo dětem návrat do školky. Je nás méně, o to více času na vše máme. Můžeme se věcem, které nás zajímají, věnovat do větší hloubky, máme více prostoru pro vlastní seberealizaci a sebevyjádření. Povídáme si o vodě, květinách i zvířatech, na vlastní kůži vnímáme střídání počasí a užíváme si pobyt venku na zahradě. Nezapomínáme ani na ty, co zůstali doma, a vzkazy na FB i v budce stále frčí. 

A co je na tom vlastně nejhorší? No v tuto chvíli asi to, že nebudeme moci našim předškoláčkům vystrojit parádní oslavu, jak je u nás zvykem, a budeme se s nimi muset rozloučit v komornějším duchu.  Ale nevadí, i tak jsme si tu ten rok krásně všichni užili!

Karantenní bilancování by nebylo kompletní bez poděkování zřizovateli - městu Vlašim, který nás nenechal na holičkách a dodal ochranné prostředky, roušky, desinfekci… Děkujeme za skvělou koordinaci a podporu v této nelehké době.

Díky směřují také ke všem pedagogickým i nepedagogickým pracovnicím naší školky, které v „době korony“ prokázaly soudržnost, flexibilitu a bezedný rezervoár dobré nálady. 

Krásné prázdniny, ať už budete na dovolené u vody nebo doma na zahradě; oči, které vidí, uši, které slyší, a pusy plné jahod, borůvek a úsměvů! 

Tak to vám všem přejí domašínské Sedmikrásky.

publikováno 12.6.2020