Vlašimská hvězdárna

hvězd

 

Výročí založení hvězdárny jsme oslavili v pátek 12. června 2020. Akci s názvem Den vlašimské hvězdárny navštívil vzácný host pan profesor RNDr. Petr Heinzel, DrSc., předseda České astronomické společnosti a emeritní ředitel Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Stejně jako padesátka návštěvníků se zájmem sledoval speciální přednášku „České oči ve vesmíru“ Ing. Víta Lédla, Ph.D., ředitele Centra TOPTEC Akademie věd ČR, o významných českých přístrojích na sondách, které zkoumají sluneční jevy z vesmíru.

Také odpolední program byl zaměřen na Slunce, Mgr. Jan Urban ukázal a vysvětlil návštěvníkům sluneční jevy prostřednictvím našich dalekohledů. Přístroje na měření meteorologických veličin, které jsou na hvězdárně instalovány, jsou pro návštěvníky hvězdárny silným magnetem a zájem o jejich exkurzi je trvale velký. Vydařilo se i večerní pozorování oblohy.

Těšíme se na vaši návštěvu na hvězdárně, po celé léto až do konce září máme pro veřejnost připravena pravidelná páteční pozorování oblohy s výkladem demonstrátorů či promítáním - začínají ve 21 hodin, v září pak už ve 20 hodin. 

Také podzimní akce budou rozmanité:

* V pátek 2. října 2020 přijede světově uznávaný astrofotograf a známý český popularizátor astronomie Petr Horálek. Přijďte si poslechnout jeho zážitky z pobytu na nejmodernějším vědeckém pozorovacím pracovišti na světě a prohlédnout výstavu velkoformátových fotografií vesmíru.

* Chceme také aktivně přispět ke zlepšování životního prostředí, a proto pořádáme již tradiční podzimní úklidovou akci v okolí hvězdárny v kampani „Ukliďme Česko!“ v sobotu 24. října 2020. 

* Evropská noc vědců bude v pátek 27. listopadu 2020, těšit se můžete na speciální workshop.
Veškeré programy jsou určeny také rodinám s dětmi.
Vlašimská astronomická společnost o.p.s.

Popisky k foto:
Foto č. 1: Zleva: Doktor Vít Lédl, doktor Miroslav Bárta a profesor Petr Heinzel na vlašimské hvězdárně. (Foto: J. Urban)
Foto č. 2: Vzácná zrcadla, která mají několika miliónovou cenu. (Foto: P. Kovalská)

publikováno 16.6.2020
hvezd1 hvezd2