vlasimsedum

Očipujte psy do konce roku, je to povinné

pesaa

Očipujte psy do konce roku, je to povinné, připomíná Státní veterinární správa

Pejskařům zbývá zhruba 130 dní na to, nechat svá zvířata označit u soukromého veterináře mikročipem. Pokud jejich pes nebude k 1. lednu 2020 označen mikročipem, nebude platné jeho povinné očkování proti vzteklině. Upozornila na to Státní veterinární správa s odvoláním na novelu veterinárního zákona schválenou v roce 2017.

Podle novely musí být štěňata označena mikročipem nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině, tedy v půl roce věku. Výjimku budou mít pouze starší psi v případě, že jsou označeni jasně čitelným tetováním, které bylo provedeno před 3. červencem 2011.

Označení psů mikročipem provádějí soukromí veterinární lékaři, kteří jsou oprávněni vykonávat veterinární léčebnou a preventivní činnost, (jsou registrovaní u Komory veterinárních lékařů ČR). Dlouhodobě je označení psa (ale také kočky či fretky) čipem povinné v případech, že s ním majitel cestuje do zahraničí. V řadě obcí tuto povinnost na lokální úrovni již roky ukládají místní vyhlášky. Povinná evidence psů v současné době funguje ve většině zemí Evropské unie.

"Čipování představuje jednorázový úkon srovnatelný s injekční aplikací. Mikročip o délce zhruba jednoho centimetru je sterilně aplikován pomocí jehly do podkoží zvířete. Obal je vyroben z biokompatibilních materiálů, na které organismus zvířete nereaguje jako na cizí těleso. Za psa bez označení bude hrozit ve správním řízení uložení pokuty ve výši až 20 tisíc korun," upozorňuje Státní veterinární správa.

Zavedení povinného označení všech psů by mělo podle ní usnadnit do budoucna identifikaci psů ze strany kontrolních orgánů, a tím také zefektivnit monitoring chovů a kontrolu dodržování stanovených předpisů. "Komplikovaná identifikace psů mimo jiné často znesnadňuje veterinárním inspektorům postihování problematických chovů velkého množství zvířat - tzv. množíren," uvádí správa

Kdo je majitelem zvířete?

U označeného zvířete lze podle ní také snadněji prokázat, kdo je jeho majitelem, což je přínosné v případech krádeží psů, ale i tehdy, když zvíře způsobí škodu a je potřeba identifikovat zodpovědnou osobu. Řádně označené a evidované zvíře má navíc při zatoulání větší naději, že je někdo vrátí původnímu majiteli.

"Státní veterinární správa apeluje na chovatele, aby včas navštívili se svým psem ošetřujícího veterinárního lékaře a nechali psa čipovat," uvedl ústřední ředitel této instituce Zbyněk Semerád. "Chápeme sice, že nová povinnost znamená pro chovatele jednorázovou administrativní a finanční zátěž ve výši stovek korun, nicméně její přínosy by měly být podle našeho očekávání výrazně vyšší," dodal.

Zdroj: https://www.denik.cz/z_domova/ocipujte-psy-do-konce-roku-je-to-povinne-pripomina-statni-veterinarni-sprava-20200823.html

publikováno 5.9.2019

IČ: 00232947, DIČ: CZ00232947