Socha Jana Očka ve Vlašimi

Byl založen spolek

Byl založen „SPOLEK PRO STAVBU SOCHY JANA OČKA Z VLAŠIMI, Z. S.“

1. listopadu startuje VEŘEJNÁ SBÍRKA na stavbu sochy Jana Očka.

Vážení spoluobčané,

je tu opět chvíle, kdy končí „letní čas“. Podvečerní stmívání se bude rychle přibližovat 17. hodině a také začnou přípravy na předvánoční adventní čas. V pracovním i rodinném shonu se ani nenadějeme a budou tu Vánoce, Silvestr a opět o rok starší vstoupíme do dalšího roku 2018. A právě tento nastávající rok je hlavním tématem tohoto mého článku.

 

vlasim_700_prouzek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Města a obce slaví výročí svého vzniku většinou dle první dohledané písemné zmínky. A první písemný podklad o existenci Vlašimi pochází z roku 1318. Čeká nás tedy 700. výročí založení našeho města. Je to nádherné kulaté, úctyhodné jubileum a my bychom chtěli, aby se rok 2018 nesl v duchu jeho oslav.

Založili jsme otevřenou pracovní skupinu, která již začala připravovat harmonogram akcí, jež bychom rádi v rámci jubilejního roku realizovali. Těch akcí bude hodně a rádi bychom do mnoha z nich zapojili co nejvíce našich občanů. Připravujeme výstavy, publikace o Vlašimi, zajímavé i zábavné akce v parku i ve městě a v průběhu dalšího času Vás o nich budeme samozřejmě informovat.

Byl založen spolek

Nyní se zmíním o prvním důležitém počinu uvedené pracovní skupiny. Byl založen „SPOLEK PRO STAVBU SOCHY JANA OČKA Z VLAŠIMI, Z. S.“. Tento zcela neziskový útvar má za cíl získat finanční prostředky, zorganizovat výběrové řízení a zajistit výrobu a umístění sochy možná nejvýznamnějšího rodáka našeho města: Jana Očka z Vlašimi, prvního českého kardinála, pražského arcibiskupa, rádce a důvěrníka Karla IV. Vedení tohoto spolku se ujali pánové Mgr. Miloš Povolný, MVDr. Jiří Hostek a Mgr. Radovan Cáder s podporou dalších spolupracovníků. Předpokládané náklady na výrobu sochy se pohybují okolo 1 mil. Kč. Snahou spolku bude, aby se na této částce podílelo město a finanční příspěvek přislíbil také kardinál Dominik Duka při své poslední návštěvě Vlašimi. Po určitém váhání jsme se ale rozhodli, že by bylo dobré zapojit do financování také občany a širokou veřejnost.

 

1. listopadu proto startuje VEŘEJNÁ SBÍRKA.

Byl založen transparentní účet (viz dole), na který budou moci lidé posílat své příspěvky a rovněž budou zakoupeny KASIČKY, o jejichž umístění Vás budeme následně informovat. Představa o umístění sochy je zatím prostor v parku mezi Vlašimskou bránou a zámkem – na nyní travnaté ploše vpravo z pozice čelem k zámku. Počítá se zde s přístupovým chodníčkem, vše ale budeme ještě konzultovat s příslušnými orgány, zejména s památkáři.

Vážení občané,

za dobu našeho působení ve vedení města jde z naší strany o první podobnou veřejnou sbírku. Myslím, že je nanejvýš vhodné dát občanům města, spolkům, organizacím, firmám, podnikatelům i dalším lidem možnost podílet se na této velmi významné připomínce počátku bohaté historie našeho města, jež zůstane k potěše, inspiraci i poučení dalším generacím. Za případnou finanční podporu této akce Vám již nyní děkuji!

Číslo transparentního účtu, na který můžete zasílat své příspěvky: 4970745319/0800

Nahlédnutí do transparentního účtu ZDE

Mgr. Luděk Jeništa, starosta

 

publikováno 2.11.2017