V sobotu se uklízela Vlašim

uklid

Akce s názvem Ukliďme Vlašim, v rámci celorepublikové kampaně Ukliďme Česko, zvelebila naše město

První sobota v dubnu patřila celorepublikové úklidové kampani Ukliďme Česko, která se v naší zemi uskutečňuje od roku 2014. Také Vlašim se do této akce zapojila a to díky dobrovolníkům, kteří v našem městě žijí a chtějí, aby bylo čistší a hezčí.

Akce, jenž se v našem městě nemohla jmenovat jinak než Ukliďme Vlašim, oficiálně probíhala tuto sobotu od 10 do 16 hodin. Ovšem uklízelo se již před tímto datem a několik spolků bude pokračovat i po něm.

Před samotnou akcí se do úklidu města zapojilo několik skupin. Sídliště Sever uklidily děti a učitelé ze ZŠ Březinská Vlašim, SDH Vlašim uklidilo prostor za protihlukovou stěnou u Tesca a část Blanické ulice od hasičárny k železničnímu přejezdu. Musela se také posbírat hromada zelených PET lahví od vína, které někdo vysypal v Borovičkách.

V sobotu 7. dubna se před 10. hodinou sešli dobrovolníci společně s koordinátorkou akce u Auerspergské hrobky na bývalém hřbitově (za SPŠ). A dali se do společného úklidu. Během dne byly vyčištěny lokality jako ulice Lidická, Anny Roškotové, Tylova, Zámecká a část Blanické, prostor u Sporthotelu a o úklid Žižkova náměstí se postaralo občanské sdružení Záboj.

V tomto týdnu by se navíc k ostatním měli připojit skauti, občanské sdružení Kupsák a zaměstnanci firmy Vlašimnet.

Do úklidu se zapojili také členové Vlašimské astronomické společnosti. Ti už uklízeli v březnu a na další úklid mají v plánu vyrazit, ovšem až 21. dubna. „Proč, je prosté. Budeme mít valnou hromadu a při té příležitosti se nás sejde určitě více, než kdybychom jen svolávali brigádu,“ vysvětlil Benešovskému deníku člen VAS Jan Urban a připomněl ještě, že hvězdářské uklízení ponese název Druhý jarní úklid, aneb Co se nestihlo napoprvé. A napoprvé asi deset hvězdářů v polovině března nasbíralo pět plných pytlů odpadků.

Astronomové znovu uklidí okolí silnice z Vlašimi k hvězdárně a dál k modré kapličce. Hodně odpadků se po zimě objevuje ale také přímo na parkovišti před hvězdárnou. „Doufám, že znovu přijde kolem třiceti lidí, jak to bývá každý rok v tu dobu,“ dodal Jan Urban a připomněl ještě, že akce je určená pro všechny, tedy nejen pro členy VAS a bývá nakonec spojená i promítáním filmů s hvězdářskou tématikou. Pokud jste se tedy nemohli zapojit o víkendu, můžete se přidat astronomům a pomoci jim s úklidem příští týden v sobotu.

Všem účastníkům akce patří velké poděkování za dobrovolný úklid našeho města a přispění k jeho zkrášlení. Děkujeme také paní Bartošové, která se zhostila funkce hlavní koordinátorky kampaně.

Dbejme na to, aby nám Vlašim vydržela čistá co nejdéle a doufejme, že při příští akci bude plných pytlů odpadků méně, než tomu bylo letos.

 

Foto: Ondřej Mikeš

publikováno 9.4.2018
uklid_vl uklid_vl uklid_vl uklid_vl uklid_vl uklid_vl uklid_vl uklid_vl uklid_vl uklid_vl uklid_vl