Vyjádření starosty města k současné situaci.

starosta

KAŽDÉ OPATŘENÍ VE FORMĚ OMEZENÍ MŮŽE BÝT ÚČINNÉ POUZE V PŘÍPADĚ, ŽE SI HO LIDÉ OSVOJÍ A BUDOU DODRŽOVAT.

Vážení spoluobčané,

žijeme v době, jakou jsme si před 10 měsíci nedovedli ani představit. Koronavir, který se dostal do lidské populace budí mnoho emocí. Od obav a strachu přes vztek a znechucení, někdo ho zlehčuje či ignoruje. Většina je nespokojena a naštvaná, ale dodržuje předepsaná opatření.

Po relativně úspěšném jaru došlo k rozvolnění a covid-19 se vrátil, a to v mnohem větší intenzitě. Nemám nyní potřebu, zabývat se tím, kdo za to může. Teď je třeba soustředit síly na důležité a nutné práce proti dalšímu šíření.  

Každý den sledujeme statistická čísla, u kterých je ale třeba zdůraznit, že mají vypovídající hodnotu jen částečnou. Covid-19 je totiž zrádný ve svém projevu – od naprosto bezpříznakové formy až po velmi těžký průběh, někdy bohužel, spolu s dalšími zdravotními problémy, končící smrtí pacienta. Čísla, která sledujeme v oblasti nakažených, vycházejí pouze z osob, jež prošla testováním. Těch pozitivních, jež na testech nebyli, protože jsou zcela bez příznaků nebo se prostě léčí doma, jsou mezi námi možná stovky. Někdo řekne – dobrá, dochází k postupnému proměřování. Ano, jenže zároveň dochází k diametrálně většímu počtu hospitalizovaných a také pacientů s těžkým (velmi těžkým) průběhem nemoci. A bohužel také k větší úmrtnosti. 

Stěžejní teď je, abychom udrželi v plnohodnotném chodu naše zdravotnictví. Aby nedošlo ke kolapsu nemocnic, jak tomu bylo na jaře třeba v Itálii. Dostatek lůžek, přístrojů, ale také, a to zejména, dostatek lékařů a zdravotnického personálu, protože ani těmto obětavým lidem se nákaza nevyhýbá. Pravděpodobně se budou zřizovat lůžka i mimo nemocniční zařízení a již se mluví o případné zahraniční pomoci. Lůžková a personální kapacita - to musí být nyní hlavní úkol řídících orgánů. No a jediným možným způsobem, jak zabránit možnému kolapsu, je zabránit dalšímu nárůstu nakažených, protože se zvyšováním jejich počtu přímo úměrně roste i počet těch, kteří nutně potřebují akutní péči v nemocnicích.

Vážení spoluobčané,
opatření se zpřísňují a možná i dále budou. Někdy v nich nenacházíme opodstatnění, někdy nemají logickou souvislost a většinou lidi otravují a omezují. Hodně lidí k opatřením přistupuje laxně nebo je zcela ignoruje. To je špatně!!! A někteří (zdůrazňuji někteří) občané možná nebrali hrozbu dost vážně do doby, než jim odvezli maminku nebo dědečka do nemocnice. Už takřka 1 200 rodin dostalo tu nejsmutnější zprávu, která od lékaře může přijít. Já vím, řeknete – na covid-19 se neumírá, ale pouze s covidem. To je obehraná fráze. Jistě, ale je třeba si uvědomit, že bez covidu tu ten člověk i se svou stávající nemocí mohl být třeba ještě mnoho let. Takže covid, ačkoli většinou má ještě nějakého „spolupachatele“, prostě dokáže zabít.

Je to těžká a zvláštní doba. Přesto ale musíme být optimističtí, nepodléhat strachu a stresu. Buďme více doma, užijme si svých blízkých. Však přijde doba, kdy se zase budeme scházet na akcích, kdy se zase zaplní sportoviště, divadla, koncertní síně i hospody. Nějakou dobu to ale potrvá. A hodně to záleží na každém z nás. Je třeba mít na mysli jednu naprosto stěžejní skutečnost:

KAŽDÉ OPATŘENÍ VE FORMĚ OMEZENÍ MŮŽE BÝT ÚČINNÉ POUZE V PŘÍPADĚ,
ŽE SI HO LIDÉ OSVOJÍ A BUDOU DODRŽOVAT. K TOMU JE TŘEBA, ABYCHOM V SOBĚ MĚLI:

ZODPOVĚDNOST,  UKÁZNĚNOST  A  OHLEDUPLNOST.

UKAŽTE PROSÍM PRÁVĚ V TÉTO DOBĚ TYTO DŮLEŽITÉ VLASTNOSTI! DĚKUJI VÁM ZA TO!

P.S.  K 15.10.2020 je v ORP Vlašim (48 měst a obcí – cca 26 tisíc obyvatel) pozitivních 224 občanů, za posledních 7 dní se nakazilo 108 lidí – samozřejmě pouze z těch, kteří byli na testech. Chraňte sebe i své okolí!

Mgr. Luděk Jeništa, starosta Vlašimi

publikováno 15.10.2020