01. Základní informace
Odbor vnitřních věcí řeší přestupky proti veřejnému pořádku, přestupky proti občanskému soužití a proti majetku a několik vybraných přestupků na úseku ochrany zdraví před škodlivými účinky návykových látek a ochrany zvířat proti týrání. Neřeší přestupky v dopravě.
02. Kdo je oprávněn v této věci jednat
Každý, kdo se dozvěděl o spáchání přestupku.
03. Podmínky a postup řešení
Když je oddělení přestupků oznámen přestupek, je přidělen konkrétní oprávněné úřední osobě. Ta nejprve posoudí, zda oznámeným jednáním mohl být vůbec přestupek spáchán. Pokud ne, věc odloží a oznamovatele přestupku o tom vyrozumí. Pokud má oznámené jednání znaky přestupku, je o něm z moci úřední zahájeno řízení. Pokud je to potřeba, je svoláno ústní jednání, na kterém se obviněný může k věci vyjádřit a je vyslechnut svědek. Na základě získaných důkazů pak správní orgán rozhodne, jestli se obviněný přestupku dopustil, nebo ne. Pokud je obviněný uznán vinným, uloží mu trest (viz bod 16).
04. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Oznámit přestupek můžete na obvodním oddělení Policie ČR ve Vlašimi v ulici Jana Masaryka 475. Můžete to udělat i přímo na oddělení přestupků, nejlépe tak, že vyplníte formulář (viz bod 08.)
05. Dotčené instituce
- Městská policie Vlašim
- Policie České republiky, obvodní oddělení Vlašim
- Krajský úřad Středočeského kraje
06. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Poradit se můžete v úředních dnech osobně v kanceláři oddělení přestupků, kterou najdete v budově A v přízemí v čísle dveří 001, kdykoli během pracovní doby telefonicky na telefonních číslech 313 039 321 a 313 039 316 nebo e-mailem.
Proti občanskému soužití, veřejnému pořádku, majetku a obecně závazným vyhláškám.
07. Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
Pokud jste předvolán/a k ústnímu jednání, přineste si s sebou platný občanský průkaz nebo jiný platný průkaz totožnosti s fotografií. Občanský průkaz můžete mít také v elektronické podobě ve svém mobilním telefonu.
08. Formuláře
- Oznámení přestupku (
30,50 kB)
09. Správní a jiné poplatky
Za oznámení přestupku se neplatí žádný poplatek.
Pokud jste účastníkem řízení a chcete si pořídit kopii dokumentů ze spisu, kopírování je osvobozeno od správního poplatku.
10. Lhůty pro vyřízení
Obecně platí, že správní orgán je povinen vydat rozhodnutí do 30 dnů od zahájení řízení, k tomu se připočítává dalších až 30 dnů, pokud je zapotřebí nařídit ústní jednání nebo ve zvlášť složitých případech.
11. Další účastníci
Kromě obviněné/ho může být účastníkem řízení také poškozený – osoba, které byla spácháním přestupku způsobena majetková škoda, a která se s tímto svým nárokem připojila k řízení o přestupku.
Specifická práva má v řízení osoba, která dala k zahájení řízení souhlas (to se děje jen u přestupku ublížení na cti a přestupků, spáchaných mezi osobami blízkými), není však účastníkem řízení.
12. Návazné činnosti
Pokud obviněný uloženou peněžitou sankci do 30 dnů nezaplatí, předáváme ji k vymáhání Finančnímu odboru.
13. Možnost řešit elektronicky
Přestupek je možné oznámit elektronicky za předpokladu, že oznamovatel má zaručený elektronický podpis, nebo prostřednictvím datové schránky.
Pokud oznamovatel zaručený elektronický podpis nemá, může poslat oznámení elektronickou poštou (e-mailem), musí ho však do 5 dnů potvrdit písemně (vlastnoručně podepsaným papírovým podáním) nebo osobně na úřadě ústně.
14. Právní předpisy
- Zákon č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich;
- zákon č. 500/2004 Sb., správní řád;
- zákon č. 251/2016 Sb., o některých přestupcích;
- zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání;
- zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.
15. Opravné prostředky
Proti rozhodnutí Městského úřadu Vlašim o přestupku lze podat odvolání, o němž rozhoduje Krajský úřad Středočeského kraje, který sídlí v Praze.
Lhůta pro podání odvolání je 15 dnů od doručení rozhodnutí.
Odvolání se podává Městskému úřadu Vlašim, které odvolání spolu s celým spisem předá k rozhodnutí Krajskému úřadu Středočeského kraje.
16. Sankce
Za přestupek je možné uložit napomenutí, pokutu, zákaz činnosti či propadnutí věci. Nejčastější bývá uložení pokuty.
Ten, kdo se dopustil přestupku, musí zároveň zaplatit náhradu nákladů řízení 2 500 Kč.