01. Základní informace
Podnikatel má právo provozování jednotlivých živností přerušit. Provozování živnosti je přerušeno dnem doručení oznámení o přerušení provozování živnosti živnostenskému úřadu nebo datem pozdějším uvedeným v oznámení. Přerušení provozování živnosti musí podnikatel oznámit na dobu určitou a přerušení tedy končí dnem uvedeným v oznámení. Je-li živnostenské oprávnění vydáno na dobu určitou, lze provozování živnosti přerušit nejdéle na dobu trvání tohoto oprávnění.
Hodlá-li podnikatel pokračovat v provozování živnosti před uplynutím doby, na kterou bylo provozování živnosti přerušeno, je povinen to předem oznámit živnostenskému úřadu. V provozování živnosti je možné pokračovat nejdříve dnem doručení oznámení o pokračování v provozování živnosti nebo pozdějším dnem uvedeným v oznámení.
Současně s oznámením přerušení provozování živnosti lze na živnostenském úřadě v rámci centrálního registračního místa (CRM) učinit související podání vůči dalším orgánům veřejné správy (§§ 45a a 45b živnostenského zákona).
- Správě sociálního zabezpečení
- Zdravotní pojišťovně
- Správci daně
- Úřadu práce
02. Kdo je oprávněn v této věci jednat
- u fyzických osob - ohlašovatel osobně, případně zmocněnec na základě písemné plné moci
- u právnických osob - osoba oprávněná jednat (člen statutárního orgánu), případně zmocněnec na základě písemné plné moci
03. Podmínky a postup řešení
Živnostenský úřad, který podání obdrží, podání zaeviduje a jsou-li součástí podání i údaje podané prostřednictvím CRM vůči dalším orgánům veřejné správy, předá živnostenský úřad příslušné údaje.
Podnikatel je o provedeném zápisu údajů o přerušení nebo pokračování provozování živnosti do živnostenského rejstříku informován formou dokumentu Vyrozumění o zápisu údajů o přerušení/pokračování živnosti do živnostenského rejstříku.
04. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Oznámení přerušení nebo pokračování provozování živnosti / koncese lze učinit:
- osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu
- zasláním listinného podání poštou
- zasláním podání elektronicky (s kvalifikovaným elektronickým podpisem nebo do datové schránky tohoto úřadu)
- prostřednictvím elektronického podání
- prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (CzechPOINT)
K osobnímu jednání na živnostenském úřadě není potřeba formuláře vyplňovat, dochází k jejich elektronickému vyplnění vyřizující úřední osobou.
05. Dotčené instituce
Městský úřad Vlašim, Dvůr 413, 258 01, Odbor živnostenský
Oznámení lze rovněž podat u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu – centrálního registračního místa (CRM).
06. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Řízení a organizace práce registračního úseku živnostenského odboru, zajištění výkonu státní správy v rozsahu stanoveném živnostenským zákonem na úseku registrace podnikatelů.
Zajištění výkonu státní správy v rozsahu stanoveném živnostenským zákonem na úseku registrace podnikatelů a v rozsahu stanoveném zákonem o zemědělství na úseku registrace zemědělských podnikatelů.
07. Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
Doklad totožnosti
08. Formuláře
09. Správní a jiné poplatky
Tento úkon nepodléhá správnímu poplatku
10. Lhůty pro vyřízení
Pokud je oznámení o přerušení/pokračování provozování živnosti v souladu s živnostenským zákonem, živnostenský úřad zapíše tuto skutečnost do živnostenského rejstříku bez zbytečných průtahů a o provedeném zápisu informuje podnikatele.
Pro podnikatele živnostenský zákon stanoví lhůtu tak, že se podání ve věci přerušení/pokračování provozování živnosti učiní nejpozději v den, kdy se provozování živnosti přerušuje/pokračuje.
11. Další účastníci
Nejsou
12. Možnost řešit elektronicky
Pokud máte datovou schránku můžete žádost podat elektronicky přes Portál živnostenského podnikání.
13. Právní předpisy
- Zákon č. 455/91 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů (§ 31 odst. 11 a 12)
14. Opravné prostředky
Nejedná o správní úkon ve smyslu zákona č. 500/2004 Sb., o správním řízení, ve znění pozdějších předpisů
15. Sankce
Pokutu až do výše 10 000,- Kč je živnostenský úřad povinen uložit podnikateli, který oznámil přerušení provozování živnosti a začal živnost opětovně provozovat před uplynutím doby, na kterou bylo provozování živnosti přerušeno, aniž by oznámil živnostenskému úřadu pokračování provozování živnosti.