01. Základní informace
Podnikatel je povinen zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně oznámit předem živnostenskému úřadu
02. Kdo je oprávněn v této věci jednat
- u fyzických osob - ohlašovatel osobně, případně zmocněnec na základě písemné plné moci
- u právnických osob - osoba oprávněná jednat (člen statutárního orgánu), případně zmocněnec na základě písemné plné moci
03. Podmínky a postup řešení
Provozovnou se pro účely živnostenského zákona rozumí prostor, v němž je živnost provozována. Za provozovnu se považuje i automat nebo obdobné zařízení sloužící k prodeji zboží nebo poskytování služeb (dále jen "automat") a mobilní provozovna.
Povinnosti podnikatele ve vztahu k provozovně
- Oznámit předem zahájení a ukončení provozování živnosti v provozovně – povinnost se nevztahuje na provozovny uvedené v ohlášení živnosti nebo žádosti o koncesi a na automaty a mobilní provozovny.
- Na žádost živnostenského úřadu prokázat právní důvod pro užívání provozovny – povinnost se nevztahuje na automaty a mobilní provozovny.
- U mobilních provozoven prokázat na žádost živnostenského úřadu oprávněnost umístění provozovny.
- Při umístění provozovny v bytě, jehož není podnikatel vlastníkem, může podnikatel v takové provozovně provozovat živnost pouze se souhlasem vlastníka bytu.
- Zajistit, aby byla provozovna způsobilá pro provozování živnosti podle zvláštních právních předpisů.
- Prodávat zboží nebo poskytovat služby prostřednictvím automatu obsluhovaného spotřebitelem lze, pouze pokud prodej zboží nebo poskytování služeb nevyžaduje koncesi.
- Pro každou provozovnu ustanovit osobu odpovědnou za činnost provozovny – povinnost se nevztahuje na automaty.
- Provozovnu trvale a zvenčí viditelně označit.
- Nejpozději ke dni ukončení činnosti v provozovně oznámit živnostenskému úřadu, na jaké adrese lze vypořádat případné závazky.
Náležitosti označení provozovny
Provozovna musí být trvale a zvenčí viditelně označena:
- Obchodní firmou nebo názvem nebo jménem a příjmením podnikatele;
- Identifikačním číslem podnikatele;
- Mobilní provozovnu a automat navíc údajem o adrese sídla nebo adrese, na které je umístěn odštěpný závod zahraniční osoby.
Je-li provozovna určená pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům, musí být dále trvale a zvenčí viditelně označena:
- Jménem a příjmením osoby odpovědné za činnost provozovny – povinnost se nevztahuje na automaty;
- Prodejní nebo provozní dobou určenou pro styk se spotřebiteli – povinnost se nevztahuje na automaty a mobilní provozovny;
- Kategorií a třídou u ubytovacího zařízení poskytujícího přechodné ubytování;
- Při uzavření provozovny, pokud tomu nebrání závažné důvody, předem viditelně označit počátek a konec uzavření – povinnost se nevztahuje na automaty a mobilní provozovny.
04. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Oznámení zahájení nebo ukončení lze učinit:
- osobně u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu
- zasláním listinného podání poštou
- zasláním podání elektronicky (s kvalifikovaným elektronickým podpisem nebo do datové schránky tohoto úřadu)
- prostřednictvím elektronického podání
- prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (CzechPOINT)
K osobnímu jednání na živnostenském úřadě není potřeba formuláře vyplňovat, dochází k jejich elektronickému vyplnění vyřizující úřední osobou.
Při ukončení činnosti v provozovně je podnikatel povinen oznámit, na jaké adrese lze vypořádat případné závazky (případné reklamace). Pokud dojde ke změně této adresy během 4 let, je podnikatel povinen tuto změnu ohlásit živnostenskému úřadu.
05. Dotčené instituce
Městský úřad Vlašim, Dvůr 413, 258 01, Odbor živnostenský
Oznámení lze rovněž podat u kteréhokoliv obecního živnostenského úřadu – centrálního registračního místa (CRM).
06. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Řízení a organizace práce registračního úseku živnostenského odboru, zajištění výkonu státní správy v rozsahu stanoveném živnostenským zákonem na úseku registrace podnikatelů.
Zajištění výkonu státní správy v rozsahu stanoveném živnostenským zákonem na úseku registrace podnikatelů a v rozsahu stanoveném zákonem o zemědělství na úseku registrace zemědělských podnikatelů.
07. Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
Průkaz totožnosti.
08. Formuláře
Při zrušení provozovny je třeba vyplnit i adresu pro vypořádání závazků pro případné pozdější reklamace.
09. Správní a jiné poplatky
Tento úkon nepodléhá správnímu poplatku.
10. Lhůty pro vyřízení
Živnostenský úřad po oznámení provede zápis do živnostenského rejstříku a o provedeném zápisu informuje podnikatele.
11. Možnost řešit elektronicky
Pokud máte datovou schránku můžete žádost podat elektronicky přes Portál živnostenského podnikání.
12. Právní předpisy
- Zákon č. 455/91 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů (§ 17)
13. Opravné prostředky
Nejedná o správní úkon ve smyslu zákona č. 500/2004 Sb., o správním řízení, ve znění pozdějších předpisů.
14. Sankce
Živnostenský zákon stanoví podnikateli v ustanoveních § 17 a § 31 ve vztahu k provozovně povinnosti, jejichž porušení je ve smyslu zákona přestupkem. Za spáchání těchto přestupků stanoví živnostenský zákon maximální výši pokuty:
Pokutu do 1 000 000,- Kč lze podle § 62 odst. 4 písm. a) živnostenského zákona uložit podnikateli, který se dopustí přestupku tím, že:
- V rozporu s § 31 odst. 16 živnostenského zákona neoznámí při ukončení činnosti v provozovně živnostenskému úřadu adresu místa, kde lze vypořádat případné závazky (§ 62 odst. 1 písm. t) živnostenského zákona).
Pokutu do 100 000,- Kč lze podle § 62 odst. 4 písm. b) živnostenského zákona uložit podnikateli, který se dopustí přestupku tím, že:
- V rozporu s § 17 odst. 3 živnostenského zákona neprokáže na žádost živnostenského úřadu právní důvod pro užívání provozovny, nebo oprávněnost umístění mobilní provozovny (§ 62 odst. 1 písm. e) bod 1. živnostenského zákona);
- V rozporu s § 17 odst. 3 živnostenského zákona neoznámí předem zahájení nebo ukončení provozování živnosti v provozovně (§ 62 odst. 1 písm. e) bod 2. živnostenského zákona);
- V rozporu s § 17 odst. 4 živnostenského zákona neustanoví osobu odpovědnou za činnost provozovny (§ 62 odst. 1 písm. f) živnostenského zákona);
- Neoznačí provozovnu podle § 17 odst. 7, 8 nebo 9 živnostenského zákona (§ 62 odst. 1 písm. g) živnostenského zákona);
- Nezajistí, aby v provozovně určené pro prodej zboží nebo poskytování služeb spotřebitelům byla v prodejní nebo provozní době určené pro styk se spotřebiteli přítomna osoba splňující podmínku znalosti českého nebo slovenského jazyka podle § 31 odst. 8 (§ 62 odst. 1 písm. p) živnostenského zákona).