01. Základní informace
Zemědělským podnikatelem podle zákona č. 252/1997 Sb., o zemědělství, je fyzická nebo právnická osoba, která hodlá provozovat zemědělskou výrobu jako soustavnou a samostatnou činnost vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku, za podmínek stanovených tímto zákonem.
Zemědělskou výrobou, včetně hospodaření na vodních plochách se rozumí:
- rostlinná výroba včetně chmelařství, ovocnářství, vinohradnictví a pěstování zeleniny, hub, okrasných rostlin, léčivých a aromatických rostlin s výjimkou pěstování konopí pro léčebné použití a vědecké účely, rostlin pro technické a energetické užití na pozemcích vlastních, pronajatých, nebo užívaných na základě jiného právního důvodu, popřípadě provozovaná bez pozemků
- živočišná výroba zahrnující chov hospodářských a jiných zvířat nebo živočichů za účelem získání, zpracování a výroby živočišných produktů, chov hospodářských zvířat k tahu a chov sportovních a dostihových koní
- produkce chovných a plemenných zvířat, využití jejich genetického materiálu a získávání zárodečných produktů, pokud jde o zvířata uvedená v písmenu b)
- výroba osiv a sadby, školkařských výpěstků a genetického materiálu rostlin
- úprava, zpracování a prodej vlastní produkce zemědělské výroby, pokud je konečným produktem zemědělský produkt
- chov ryb, vodních živočichů a pěstování rostlin ve vodním útvaru povrchových vod na pozemcích vlastních, pronajatých nebo užívaných na základě jiného právního důvodu
- hospodaření v lese, na pozemcích vlastních, pronajatých, nebo užívaných na základě jiného právního důvodu
- hospodaření s vodou pro zemědělské a lesnické účely (viz § 2e odst. 3 zákona o zemědělství).
Pokud žadatel, fyzická nebo právnická osoba, hodlá podnikat v zemědělství, vyjma fyzických osob provozujících drobné pěstitelské a chovatelské činnosti nebo prodávajících nezpracované rostlinné a živočišné výrobky, je povinna se zaevidovat.
Zemědělský podnikatel je také oprávněn poskytovat práce, výkony nebo služby, které souvisejí výhradně se zemědělskou výrobou a při kterých se využijí prostředky nebo zařízení sloužící zemědělskému podnikateli k zemědělské výrobě.
02. Kdo je oprávněn v této věci jednat
Žadatel:
- fyzická osoba, případně zmocněnec na základě ověřené písemné plné moci
- právnická osoba - osoba oprávněná jednat (člen statutárního orgánu), případně zmocněnec na základě ověřené písemné plné moci .
03. Podmínky a postup řešení
- plná svéprávnost
- trvalý pobyt na území ČR, nebo doklad prokazující udělení víza k pobytu nad 90 dnů nebo povolení k dlouhodobému pobytu, nejedná-li se o občana ČR nebo občana jiného členského státu EU
- znalost českého jazyka, nejedná-li se o občana ČR nebo občana jiného členského státu EU
- nezletilá osoba s přiznanou svéprávností, rozhodnutí soudu
04. Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Žádost o zápis do evidence (oznámení změn a doplnění či žádost o vyřazení z evidence zemědělského podnikatele) se podává v písemné formě na příslušném formuláři přímo na odboru živnostenském, popřípadě je možno jej zaslat poštou nebo elektronicky (pokud máte datovou schránku nebo uznávaný elektronický podpis).
05. Dotčené instituce
Městský úřad Vlašim, Dvůr 413, 258 01, odbor živnostenský
Žádost o zápis do evidence zemědělského podnikatele (oznámení změn a doplnění či žádost o vyřazení z evidence zemědělského podnikatele) lze podat u kteréhokoliv obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
06. Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Zajištění výkonu státní správy v rozsahu stanoveném živnostenským zákonem na úseku registrace podnikatelů a v rozsahu stanoveném zákonem o zemědělství na úseku registrace zemědělských podnikatelů.
07. Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
- platný doklad totožnosti
- doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor sídla (nevyžaduje se u fyzické osoby, pokud je sídlo totožné s bydlištěm). K prokázání postačí písemné prohlášení vlastníka nemovitosti, že s umístěním souhlasí. Právnická osoba doloží doklad pouze tehdy, pokud není zapsána v obchodním rejstříku nebo jiné evidenci.
- případné další přílohy (doklad o přidělení IČ, výpis z OR)
08. Formuláře
- Žádost o zápis do evidence zemědělského podnikatele - FO (
72,00 kB)
- Žádost o zápis do evidence zemědělského podnikatele - PO (
97,00 kB)
- Oznámení změn a doplnění (
40,50 kB)
- Žádost o vyřazení z evidence zemědělského podnikatele - FO (
172,86 kB)
- Žádost o vyřazení z evidence zemědělského podnikatele - PO (
185,57 kB)
09. Správní a jiné poplatky
- zápis zemědělského podnikatele do evidence 1 000 Kč
- změna zápisu zemědělského podnikatele v evidenci 500 Kč
- změna zápisu identifikačních údajů v evidenci zemědělského podnikatele 100 Kč
Poplatek je možno uhradit v hotovosti či platební kartou na pokladně úřadu. V případě elektronického podání platba na účet města.
- číslo účtu: 19-320084389/0800
- variabilní symbol: 8007
- do poznámky: jméno a příjmení/název firmy
10. Lhůty pro vyřízení
Zápis do evidence zemědělského podnikatele do 30 dnů ode dne podání žádosti.
11. Možnost řešit elektronicky
Pokud máte datovou schránku nebo uznávaný elektronický podpis, můžete žádost podat elektronicky přes „Portál farmáře“.
Nemáte-li datovou schránku nebo elektronický podpis bude vhodnější navštívit osobně odbor živnostenský. Zde Vám pracovníci pomohou formulář vyplnit a po vašem podepsání podání zpracují.
12. Právní předpisy
- Zákon č. 252/1997 Sb., o zemědělství, ve znění pozdějších předpisů
13. Opravné prostředky
O odvolání proti rozhodnutí o vyřazení z evidence zemědělského podnikatele rozhoduje krajský úřad.
14. Sankce
Za přestupek – provozování zemědělské výroby bez zaevidování, uvedení nepravdivých nebo nesprávných údajů a neoznámení změn a doplnění údajů týkajících se evidence zemědělského podnikatele, lze uložit pokutu do 50.000,- Kč.